AKADEMIA KOLBERGA 2014-2018
W roku 2014, ogłoszonym rokiem Oskara Kolberga, Stowarzyszenie „Tratwa”, przygotowało program Akademia Kolberga będący propozycją wieloletniej strategii przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich. Jego podstawą stała się metoda animacji kulturowej Tratwy szczególnie w swoim zastosowaniu w długofalowych działaniach prowadzonych w Radomskim (od 1999) i na Podlasiu (od 2007). Ważną inspiracją i wsparciem było tu też doświadczenie pracy prowadzonej od ponad 20 lat przez pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych dla których najistotniejszą częścią pracy z muzyką tradycyjną były próby powoływania procesu bezpośredniego przekazu tradycji przez wiejskich mistrzów w naturalnym środowisku, w którym powstawała i praktykowana była ta kultura muzyczna.
Akademia Kolberga jest programem łączącym różnorodne działania zmierzające do ożywienia i odrodzenia tradycyjnej muzyki polskiej wsi jako źródła zbiorowego świętowania, spotkania ludzi i spoiwa wspólnot.
Akademia Kolberga polega na tworzeniu nowych interakcji społecznych i kulturowych, ponownie włączających tradycyjne muzykowanie, tańce i pieśni w praktykę życia społeczności lokalnych.
Akademia Kolberga stanowi forum spotkania społeczności wiejskich, pamiętających dawne praktyki muzyczne, taneczne i obrzędowe z młodymi ludźmi, zarówno z miast jak i ze wsi.
Główną formą działania Akademii Kolberga są Szkoły Tradycji. Działają one w różnych miejscach Polski. W chwili obecnej prowadzimy osiem Szkół. Ich działania skupione są wokół mistrzów muzyki, śpiewu i tańca i ich macierzystych społeczności wiejskich.
Praca Szkół Tradycji opiera się z jednej strony na długotrwałym procesie bezpośredniego przekazu tradycyjnych sztuk, a z drugiej tworzy sytuacje umożliwiające ich praktyczne zastosowanie. Metoda pracy Szkół Tradycji polega na odnajdywaniu i animowaniu organicznego kontekstu praktykowania starej muzyki – tańca jako żywego, zbiorowego przeżycia, a nie tylko scenicznego pokazu.
Praca Akademii Kolberga zmierza ku tworzeniu w małych środowiskach wiejskich swego rodzaju ekosystemów, w których tradycje muzyczne i taneczne mogą być wiernie przekazywane młodszym pokoleniom, a także rozwijane i praktykowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem.
Powołujemy zgromadzenia taneczne i śpiewacze, widowiska, lokalne święta i spotkania, w czasie których stara muzyka służy znów swoim pierwotnym funkcjom. Jest czymś znacznie więcej niż popis artysty. Jest akompaniamentem czynnego praktykowania kultury. Towarzyszy ważnym chwilom życia zbiorowego.
Muzyka może stać się narzędziem celebrowania tego co ważne dla lokalnej wspólnoty. Okazją mogą być zgromadzenia taneczne lub wykorzystanie ważnego wydarzenia z przeszłości, legendy albo opowieści, mogące stać się zaczynem prawdziwego Świętowania.
Jednym z obszarów uwagi Akademii Kolberga jest praca z dziećmi i młodzieżą. Szukamy sposobów w jaki to co tradycyjne może wspierać ich w znajdowaniu własnego miejsca w życiu. Czasem dobre efekty przynosi taktyka działań – „nie wprost”, gdzie elementy tradycji nie muszą być głównym tematem działań, ale niepostrzeżenie towarzyszą i stają się naturalne i nieodłączne w możliwej przygodzie.
Ważnym założeniem działań Akademii jest doprowadzenie do przejęcia przez lokalne społeczności działań inicjowanych przez Szkoły Tradycji. Z czasem to miejscowa społeczność powinna stanowić o rozwoju i kształcie dalszych praktyk oraz stać się ich gospodarzem. W tym celu w miejscach aktywności Szkół Tradycji tworzymy lokalne koalicje, które w przyszłości powinny kształtować powstałą aktywność.
Więcej informacji na www.akademiakolberga.pl